Sesli Sohbet Mikrofon Ayarı Nasıl Yapılmalıdır?

Sesli sohbete başlamadan önce mutlaka yapılması gereken ayarlardan biri de mikrofon ayarıdır. Sesli sohbet için mikrofon ayarı nasıl yapılmalıdır? Sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse; Bu ayarlar, genellikle günümüzde yoğun olarak kullanılan XP, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 gibi iletişim sistemlerinin çoğunda aynı şekilde yapılmaktadır. Bu nedenle gösterilecek yol birçok kişinin işine yarayacaktır.

Sesli Sohbet İçin Ses Ayarı Aşağıdaki Gibi Yapılmalıdır? 

İlk olarak, “Başlat menüsü” ve “Denetim masası” bölümüne giriş yapın. Bu bölümdeki ses ayarlarına girin ve açılan bölümdeki boş alana sağ tıklayın ve daha sonra devre dışı bırakılmış aygıtları göster butonuna tıklayın ve ardından bu alan açılınca, ( Stereo Mix ) aygıtının üzerine gelerek sağ tıklayın ve etkinleştir deyin. Stereo mix aygıtını etkinleştirince yine aynı bölümde bulunan ( Mikrofon ) un üzerine gelerek sağ tıklayın ve varsayılan iletişim aygıtı olarak seçin. Mikrofonu varsayılan iletişim aygıtı olarak seçtikten sonra konuşma yapılabilir.

Bu ayarları yaptıktan sonra sesli sohbet paneline girin. Panelde bulunan odalardan birine girerek konuşma butonuna tıklayın ve mikrofona çıkın. Karşı tarafa müzik dinletmek isterseniz, bilgisayarınızdaki müzik dosyalarınızı Winamp üzerinden çalın. Müzik dosyalarınız bulunmuyorsa, Youtube ve ya Dailymotion giriş yapın dinletmek istediğiniz parçayı bularak çalmaya başlayın. Tüm işlemlerden sonra, aldığınız mikrofonun aktif olup olmadığını merak ediyorsanız, volume çubuğunun hareketine bakın. Hareketli ise karşı tarafa ses gidiyor demektir. Yaptığınız işlemlere rağmen, karşı tarafa ses gitmiyor ise, Sohbet odasında yazım yerinin üst kısmında bulunan “Tüm Ayarlar” simgesine tıklayın ve daha sonra karşınıza çıkan, Audio output device ve onun altındaki kısmı, Stereo mix yapın. O da olmazsa (Speakers) seçeneğini işaretleyin.